Barn & ungdomFöreningenGymmix

Premiär för vuxengymnastik, passa på att testa!

”Rörelse hela livet” är en vision för både Gymnastikförbundet och Rödebygymnasterna / Gymmix Rödeby. Nu har ni chansen att fortsätta träna som våra barn och ungdomar i föreningen gör! Med uppgångspunkt i truppgymnastikens grunder, med hjälp av våra trupptränare, tränar vi på allt från handstående och hjulningar till trampetthoppning och kroppskontroll. Om det blir ett gäng som går regelbundet på vuxengymnastiken kan vi även göra enstaka pass i den anpassade hallen i Rosenholm några gånger under våren.

Passet passar både dig som är nybörjare men kanske har varit sugen på att testa på gymnastik och dig som kanske själv tränat och/eller tävlat i gymnastik och vill fortsätta hålla igång. Det kommer vara olika fokus från vecka till vecka för att vi ska hinna testa på och utvecklas i olika grenar, så vill du ha ut maximalt av passet är det bra att gå regelbundet. Självklart är du även välkommen om du bara vill ha kul och röra dig lite extra
någon gång ibland. Passet körs onsdagar kl. 19:30-21:00 i Rödebyhallen.